Mini Galeria

Grażyna Kasza Koronki

W piątkowe popołudnie 25 maja 2018 roku otwarto wystawę koronek wykonanych przez Panią Grażynę Kasza. Pani Grażyna Kasza mieszka w Strzelnie. Od 2007 r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Należy do Klubu Miłośników Sztuki i Tradycji Ludowej przy Klubie KOPERNIK KSM w Inowrocławiu. Specjalizuje się w koronkarstwie wywodzącym się z tradycji Kujaw. Kujawskie koronki wykonywane są z nici lub kordonka jednobarwnego, najczęściej białego lub jasnokremowego. Tworzone są splotami podstawowymi i ozdobnymi. Cechą charakterystyczną wszystkich kujawskich wyrobów szydełkowych jest sprężystość oraz oczkowa struktura. Pani Grażyna Kasza tradycje koronkarstwa wyniosła z domu rodzinnego. Nauczyła się od swojej mamy. Już jako mała dziewczynka robiła różne serwetki, chusteczki z koronką i obdarowywała nimi bliskich i znajomych. Z czasem dochodziły koronkowe bluzeczki, ubranka dziecięce, wstawki do poduszek czy różnego rodzaju narzuty. W 1982 r. po raz pierwszy swoje prace szydełkowe pokazała na Międzywojewódzkim Przeglądzie Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Bydgoszczy. Tam otrzymała wyróżnienie. W 2011 r. w konkursie organizowanym przez Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu - wyróżnienie. W 2016 r. w konkursie „Koszyczek wielkanocny „ organizowanym przez firmę DMC w Łodzi – wyróżnienie. Wystawiała swoje prace na wystawach w Domu Opieki Społecznej w Siemionkach – 2005 r., 2006 r., 2007 r., w Środowiskowym Domu Samopomocy w Strzelnie – 2006 r., 2007 r., 2015r., oraz podczas corocznych wystaw z okazji Dni Norbertańskich w Strzelnie – od 2007 roku. Swoją wiedzę i umiejętności przekazuje innym. Prowadzi warsztaty koronkarskie i kursy szydełkowania. W 2005 r., razem z p. Marią Patyk, brała czynny udział w tworzeniu izby regionalnej w SP Wronowy. Przekazała tam swoje prace tj.poduszki ze wstawkami, serwetki, ząbki do półek i stroiki na głowę Kujawianki. Nadal pracuje aktywnie aby ocalić od zapomnienia nasze regionalne tradycje oraz koronki, które wykonywały nasze babcie i mamy.

Wernisaż Edyty Lasoty

Wielki sukcesem okazała się wystawa Edyty Lasoty pt. „ARTE BELLEZZA“, która w piątkowy wieczór ( 27 kwietnia 2018r ) odbyła się w Mini Galerii naszego klubu. Były gratulacje, życzenia, poczęstunek. Słowem udany wernisaż. Przypomnijmy, że Edyta Lasota z wykształcenia jest Technikiem Plastykiem o profilu – dekoratora wnętrz. Ponadto interesuje się grafiką, fotografią i malarstwem. Najchętniej sięga jednak po ołówek portretując interesujące twarze. Swoje prace prezentowała m.in: na wystawach indywidualnych i zbiorowych. „Znani i nieznani” – portrety fotografii czarno-białej. „Portrety” – wernisaż prac wykonanych ołówkiem i pastelem. „Uroki Starego Miasta” – wernisaż prac przedstawiających Inowrocław. „Lśnienie” – indywidualna wystawa w Klubie „Przydomek” KSM. „Jesień Dźwiękami Malowana” – wernisaż prac o tematyce jesiennej połączony z koncertem Młodzieżowej Alternatywy, która odbyła się impreza pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Inowrocławia. „Natura jest źródłem naszych inspiracji” – wystawa artystów inowrocławskich. Autorka ilustracji do tomiku wierszy Mirosława Puszczykowskiego „Na przełomie dobrego czasu” oraz ilustracji do książki Bronisława Majewskiego „Inowrocław jaki był”. 01.04.2016 r wystawa „Nasz” w KCK w Inowrocławiu. ,,Tchnienie”- indywidualna wystawa w Klubie „Kopernik” Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu. Autorka wykonuje portrety na podstawie fotografii, grafiki, obrazy olejne oraz prowadzi doradztwo w zakresie aranżacji wnętrz.

Wernisaż Romana Hanasza

W piątkowy wieczór 9 marca 2018 w Mini Galerii Klubu Kopernik Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu otwarto wystawę malarstwa Romana Hanasza, który urodził się w 1955 r. w Pakości, tam też mieszka i pracuje. Sztuką i techniką interesował się od dziecka. Ma wykształcenie techniczne. Pod koniec lat 80 zaczął tworzyć szkice, które później malował na płótnach. W 1990 roku namalował „ Ostatnią Wieczerzę” którą zaprezentował na wystawie im. Teofila Ociepki. Nad szkicami spędza dużo czasu, wszystkie są tworami jego wyobraźni. Tematyka, jakiej dotyka jego malarstwo to człowiek, rodzina, praca ludzka. Inspirują go tacy wielcy mistrzowie malarstwa jak: Van Gogh, Picasso, Salvador Dali, Maurice Utrillo, Modigliani oraz Marc Chagall. Autor odczuwa potrzebę codziennego malowania i jak mówi - stara się to realizować. Wystawę można oglądać do końca marca do czego zachęca autor, gdyż mogą one być inspiracją dla innych ukrytych talentów. Zachęcamy wszystkich do oglądania tych jakże kolorowych i niepowtarzalnych prac plastycznych.

Haft 2018

1 lutego 2018 r została otwarta zbiorowa wystawa haftów kujawskich, przygotowana przez hafciarki wchodzące w skład grupy "Klubu miłośników sztuki i tradycji ludowej" działającego przy naszej placówce. Po oficjalnym otwarciu wszystkich gości podjęto słodkim poczęstunkiem a wystawiające Panie kwiatami. PANIE WYSTAWIAJĄCE HAFTY: Helena Janczyszyn, Elżbieta Staszak, Jadwiga Turkowska, Jadwiga Bogdanowicz, Alicja Jakubowska, Krystyna Czarnota, Elżbieta Pastuch, Teresa Barcińska, Agnieszka Wolsza, Małgorzata Sobota , Henryka Derezińska, Ewa Jankowska, Grażyna Kasza, Krystyna Barczykowska. KWIATY Z PAPIERU Jadwiga Gralak . "Haft Istniał wyłącznie na elementach kobiecego stroju odświętnego. Pojawił się w ostatnich dekadach XIX wieku. Zawiera przeważnie ornamentację roślinną (gałązki, listki dębu i koniczyny, głównie zaś kwiaty: chabry, róże, margaretki, słoneczniki) o różnych kształtach i o zróżnicowanym stopniu trudności wykonania" - powiedziała Pani Henryka Derezińska

Wystawa Doroty Strzeleckiej

Dorota Strzelecka prezentuje szeroki zakres swojej twórczości – od grafiki komputerowej, fotografii, rysunku, po eksperymentalną biżuterię. W fotografii nawiązuje do prekursora awangardy Man Raya. Autorka często przeobraża postacie ujmując je w oniryczne wizje. Stąd często odrealnione twarze, często określające emocje portretowanych. Szeroki wachlarz daje tu grafika komputerowa. Z kolei pełny realizm prezentowany jest przez artystkę w rysunku portretów wykonanych ołówkiem. Dominuje gruba kreska podkreślająca rysy człowieka i często jego charakter. Biżuteria to kolejne odkrywanie twórczych możliwości Doroty Strzeleckiej. Skupia się na możliwościach jakie daje żywica. Artystka dała się już poznać w zbiorowościach wystawach m.in. w Inowrocławiu, na Biennale Sztuki w Mogilnie. Na co dzień pracuje w zakładzie fotograficznym Fotocenter 2000 Bogusława Kolanowskiego, gdzie doskonali swój warsztat. Można rzec krótko, że obecna wystawa to ,,CAŁA JA” - napisał Roman Senski

Wernisaż Romana Senskiego

W piątkowy wieczór ( 19 stycznia ) w Mini-Galerii Klubu "Kopernik" Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu otwarto wystawę rysunków Romana Senskiego, pt. „Inny Inowrocław” Wystawa została zorganizowana jest w ramach stypendium artystycznego prezydenta miasta Inowrocławia. „Inowrocław od podwórek, zaułków, bram. To krajobrazy znikające z miasta. Czuć wielokrotnie ząb czasu, mimo że w niektórych budynkach trwa życie mieszkańców” powiedział autor prac Roman Senski. Wystawę można oglądać do końca stycznia.