Dlaczego boli stopa – spotkanie z podologiem

W Klubie Kopernik odbyło się spotkanie z podologiem Anną Stręk. Podczas prelekcji popartej pokazem multimedialnym zebrani mogli się dowiedzieć dlaczego bolą stopy, jak leczyć haluksy, grzybicę i odciski, co zrobić gdy wrastają paznokcie, a także jak zapobiegać różnym urazom i infekcjom, które bardzo często powodują ból i uciążliwość.

Wszystkich gości spotkanie podjęto kawą i ciasteczkami.

           

Podologia, podiatria – dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem (także chirurgicznym w wypadku lekarza) chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. Zabiegi podologiczne mają różnoraki charakter i wymagają od osoby praktykującej ten zawód wiedzy z zakresu nauk medycznych, tj.: diabetologia, dermatologia, chirurgia, ortopedia, opatrywania ran, technik zaopatrzenia ortopedycznego (ortezy, wkładki ortopedyczne). Podolodzy szczególnie często zajmują się profilaktyką i leczeniem stóp sportowców. W Polsce podologia jest jeszcze dziedziną raczkującą. Brak regulacji prawnych dotyczących zakresu działania i kompetencji, które w różnych krajach różnie wyglądają.

Z zabiegów podologicznych przede wszystkim powinni korzystać pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze), z dolegliwościami na stopach, tj.: odciskami, modzelami, brodawkami, a także wrastające, czy grzybicze paznokcie, pocące się stopy, rozpadliny na piętach. (Wikipedia)